Přechodové byty v Brně

Přechodové byty v Brně poskytují možnost stabilního zázemí formou krátkodobého bydlení lidem s diagnózou závislosti, kteří jsou ohroženi bezdomovectvím. Chráněné bydlení slouží osobám, které vyžadují vyšší míru podpory, a které nemohou žít dlouhodobě ve svém domácím prostředí za podpory pečující osoby nebo jiných terénních a ambulantních služeb.

Služby jsou poskytovány v domácnostech, které se svým charakterem přibližují bydlení v běžné společnosti, tj. v bytech v běžné zástavbě.

Služba je zaměřena na rozvoj a udržení schopností a dovedností uživatelů, usiluje o zvýšení samostatnosti a soběstačnosti těchto osob a o rozvoj dovedností potřebných pro samostatný život odpovídající jejich věku. Tomu odpovídá nabízené sociální poradenství a individuální podpora.

 

 

 | tř. Kpt. Jaroše 8, Brno | +420 774 916 048 |  prechodovebyty@podaneruce.cz

 

„Znovu se postavit na vlastní nohy vyžaduje stabilní zázemí.“

Informace pro zájemce

Přechodové byty v Brně jsou sociální službou chráněného bydlení (dle § 51 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách). Nabízíme krátkodobou možnost ubytování lidem, kteří se rozhodli přestat s užíváním návykových látek včetně alkoholu a nemají adekvátní zázemí ani jinou možnost, jak si zajistit ubytování. Nabízíme pomoc při překonání náročného období spojeného s hledáním legálního zaměstnání, bydlení a s řešením dalších potíží spojených s touto životní etapou (dluhy, obnovování vztahů apod.). Ubytovaná osoba spolupracuje se sociálním pracovníkem při stabilizaci své životní situace.

Pokud má zájem o službu partnerský pár, je potřeba, aby žádost podali samostatně jako jednotlivci a tuto skutečnost v ní zmínili. Služba je určena osobám od 19 let.
Využíváme byty 1+1, 2+1, 3+1 v blízkosti městského centra (dostupnost do 10 min tramvají). Jedná se o byty první kategorie se standardním vybavením – funkčním nábytkem, kuchyňskými spotřebiči, lůžkovinami, pračkou atd. Byt vždy sdílí dva, nebo tři uživatelé služby.

Jak dlouho
Službu lze využívat maximálně po dobu 6 kalendářních měsíců.

Za kolik
Měsíční poplatek za poskytnutí ubytování je v současnosti stanoven v rozmezí 4000,- Kč až 5300 Kč,- za osobu za celý měsíc, v závislosti na konkrétním bytu. Poplatek za ubytování zahrnuje všechny náklady na bydlení (ubytování, poplatky za energie, služby).

Poplatek za zajištění celodenní stravy činí 175,- Kč. Za oběd 75,- Kč. 

Ostatní služby jsou poskytovány bez úhrady. 

Jak žádat
Žádosti o využití služby Přechodových bytů v Brně přijímáme na adrese tř. Kpt. Jaroše 8, 602 00 Brno, nebo e-mailem prechodovebyty@podaneruce.cz. (Preferujeme e-mail, stačí žádost vyfotit a poslat jako obrázek.)

K tomu, aby zájemce o službu mohl být zařazen mezi žadatele, musí splnit následující podmínky. Podat písemnou žádost sestávající z dotazníku a motivačního dopisu, absolvovat osobní/online setkání s pracovníky Přechodových bytů v Brně, případně ještě doplněné o psychiatrické vyšetření. Žádost naleznete v sekci „dokumenty pro zájemce“.
Žádosti posuzujeme podle míry sociálního znevýhodnění žadatele, dostupnosti či nedostupnosti jiných možností řešení, dosud vykonaných kroků ke stanoveným cílům a data podání žádosti. V případě, že není volná kapacita, je zájemce zařazen do pořadníku a kontaktujeme jej, až se místo uvolní.

Podmínky přijetí
• Příslušnost k cílové skupině – osoba zotavující se ze závislosti ohrožena bezdomovectvím
• Věk od 19 let
• Stabilizovaný psychický stav
• Abstinence a motivace k jejímu udržení

Službu nemohou využít
• Rodiny a rodiče s dětmi
• Osoby vyžadující stálou osobní asistenci
• Osoby se středním, těžkým a hlubokým stupněm mentálního postižení
• Osoby, jejichž chování je neslučitelné s komunitním způsobem života – např. hrubě narušují mezilidské vztahy, ohrožují sebe nebo ostatní uživatele
• Osoby chovající domácí zvířata

Poskytované služby

Poskytované služby reagují na individuální potřeby v následujících oblastech:

Osobní hygiena
např. možnost provést všechny úkony osobní hygieny

Zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu
např. posouzení dostatku vhodného oblečení, obuvi a kosmetiky

Zajištění stravování
např. nákup surovin, příprava a vaření jídla

Péče o domácnost
např.  úklid a údržba domácnosti, praní prádla, obsluha domácích spotřebičů, třídění odpadu

Zajištění kontaktu se společenským prostředím
např. uskutečnění kontaktu s rodinou, přáteli, komunikace, orientace ve městě, jednání na úřadu práce

Seberealizace
např. vzdělávání, hledání pracovního uplatnění, plánování volného času

Péče o zdraví a bezpečí
např. zvládání abstinence, prevence zdravotních rizik, znalost potravin v případě diety

Uplatňování práv a oprávněných zájmů a obstarávání osobních záležitostí
např. hospodaření s finančními prostředky, řešení dluhů, zajištění platných dokladů, uplatňování politických práv, ochrana práv

 

Poslání

Posláním Přechodových bytů v Brně je zlepšovat integraci lidí s chronickým duševním onemocněním – specificky se syndromem závislosti – do společnosti a podporovat jejich samostatnost a soběstačnost.


Cílová skupina

Cílovou skupinou jsou lidé splňující kritéria syndromu závislosti na návykových látkách, kteří jsou zároveň bezprostředně ohroženi bezdomovectvím.


Cíle služby

Cílem služby je usnadnit lidem se syndromem závislosti uskutečnit zásadní kroky k novému životnímu stylu a rozvinout jejich potenciál k samostatnému životu v běžné společnosti. Naplnění tohoto cíle poznáme podle toho, že:

  • v průběhu poskytování služby se zlepšují schopnosti uživatele plánovat, hospodařit s penězi, pečovat o svoji hygienu a o chod domácnosti
  • při ukončování služby má uživatel vytvořen plán dalších kroků směřujících k integraci do společnosti a zajištěno návazné bydlení dlouhodobého charakteru
  • po ukončení služby je schopen samostatného života bez potřeby vyhledávat pobytové sociální služby a k řešení problémů přistupuje samostatně, popř. využívá svoji přirozenou sociální síť

Zásady

  • Poskytovaná pomoc vychází z individuálních potřeb uživatelů služby.
  • Poskytovaná pomoc působí na uživatele aktivně a podporuje jejich samostatnost, nevede k vytváření dlouhodobé závislosti na službě a setrvávání v nepříznivé sociální situaci.
  • Poskytovaná pomoc je v souladu s dodržováním lidských práv a základních svobod uživatelů služby.
  • Poskytovaná pomoc směřuje k sociálnímu začleňování, tedy vytváření příležitostí k zapojení se do ekonomického, sociálního a kulturního života a žití způsobem, který je ve společnosti považován za běžný.
  • Způsob ubytování v Přechodových bytech v Brně se co nejvíce blíží standardnímu bydlení.
  • Zásadní rozhodnutí týkající se spolupráce mezi uživatelem a službou vznikají v týmu.

Otevírací doba

Pondělí 09:00 – 17:00
Úterý 09:00 – 17:00
Středa 09:00 – 17:00
Čtvrtek 09:00 – 17:00
Pátek 09:00 – 17:00

 

Schůzky v kanceláři jsou možné pouze po předchozím objednání. Uživatelům služby je služba poskytována nepřetržitě.


Adresa kanceláře

Přechodové byty v Brně

tř. Kpt. Jaroše 8

Brno

602 00

Telefon: +420 774 916 048 (informace pro zájemce út – pá)

E-mail: prechodovebyty@podaneruce.cz

 

Tým

Sociální pracovník, vedoucí centra: Bc. Lukáš Kudláček, T: 777 916 258, E: kudlacek@podaneruce.cz

Sociální pracovnice: Mgr. Gabriela Vejrostová, DiS., T: 774 916 048, E: vejrostova@podaneruce.cz

Pracovník v sociálních službách/peer konzultant: Zuzana Rychnovská, T: 778 727 181, E: rychnovska@podaneruce.cz

 

Koodinátorka a pracovnice projektu: Mgr. Klára Huzlíková, T: 776 081 221, E: huzlikova@podaneruce.cz

Pracovnice projektu: Mgr. Pavla Apeltauerová, Ph.D.  T: 775 883 352, E: apeltauerova@podaneruce.cz

Pracovnice projektu: Mgr. Martina Havlíčková,  T: 778 473 976 E: martina.havlickova@podaneruce.cz

 

Vedoucí oddělení: Mgr. Romana Vašátková, E: vasatkova@podaneruce.cz

Odborný ředitel: MUDr. Jiří Dolák

 

O nás

Bc. Lukáš Kudláček

V sociálních službách se pohybuje od roku 2012, kdy pracoval na pozici terénního pracovníka pro ohroženou mládež a osoby, které užívají rizikově drogy a alkohol. Od roku 2018 působí jako vedoucí centra Přechodové byty v Brně. Vystudoval bakalářský program sociální práce a mediálních a komunikačních studií na FSS MU v Brně. V rámci praxe absolvoval řadu kurzů zaměřených na oblast duševního zdraví, komunikačních dovedností či projektového řízení. Věnuje se krátkodobé kognitivně behaviorální terapii. Dále se zabývá lektorskou činností se zaměřením na adiktologická témata a interpersonální komunikaci a pro zaměstnance sociálních služeb i soukromý sektor.

Mgr. Gabriela Vejrostová, DiS.

Vystudovala jsem sociální práci na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2011 spolupracuji s lidmi, kteří se potýkají s potížemi souvisejícími se závislostí (Společnost Podané ruce). V průběhu své praxe jsem absolvovala řadu akreditovaných kurzů zaměřených na oblast práce s motivací, duševního zdraví, krizové intervence, mediace, komunikace apod. Nyní jsem frekventant posledního ročníku komplexního psychoterapeutického výcviku v terapii zaměřené na řešení (Dalet, 777 hodin). Volný čas ráda trávím v přírodě, setkávám se s přáteli, cestuji.

Zuzana Rychnovská

V minulosti jsem sama bojovala se závislostí na drogách a alkoholu. V roce 2010 jsem úspěšně absolvovala léčbu v komunitě Podcestný mlýn a dále doléčovací program v Brně. Od té doby plně abstinuji od všech látek. V roce 2012 jsem začala působit jako dobrovolnice v Centru prevence v Brně, kde jsem navštěvovala besedy a vyprávěla svůj příběh. Postupně jsem začala spolupracovat s Doléčovacím centrem v Brně, kde jsem působila do roku 2019. Vystudovala jsem Střední školu zdravotnických služeb a absolvovala kurz Recovery kouče. Své letité zkušenosti se závislostí a fungování v pomáhajících profesích bych ráda předávala dál, stejně jako motivaci ke kvalitnějšímu životu.

Mgr. Klára Huzlíková

Ve Společnosti Podané ruce o.p.s. pracuji od roku 2008, kdy po studiu speciální pedagogiky na Pedagogické fakultě v Brně nastoupila jako sociální pracovnice do Terénních programů ve Vyškově, později převzala pozici vedoucí služby. V průběhu práce s aktivními uživateli
drog a jejich blízkými získala zkušenosti se zajištěním komplexního poradenství. V roce 2011 se přesunula do Brna na pozici sociální pracovnice a vedoucí centra terénních programů. Během praxe absolvovala řadu kurzů a stáží na prohloubení poradenských dovedností. Ty si obohatila i během působení v internetové poradně EXTC. V roce 2019, po rodičovské dovolené, nastoupila do Poradenského centra v Brně, kde ji intenzivní spolupráce s jednotlivými klienty motivovala k nástupu do komplexního terapeutického výcviku v terapii zaměřené na řešení, Dalet, jehož je od roku 2023 frekventantkou. Od roku 2024 je koordinátorkou projektu Komplexní adiktologické podpory závislých osob s mnohačetnými problémy.

Mgr. Pavla Apeltauerová, Ph.D.

Vystudovala sociální práci na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Na stejné fakultě získala titul Ph.D. a v průběhu doktorského studia zde vyučovala sociologii. Souběžně absolvovala obor sociální pedagogika na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.
Po ukončení studií začala pracovat na pozici sociálního pedagoga a zástupce ředitele v organizaci SOS dětské vesničky. Od roku 2012 dodnes pracuje jako dobrovolník s oběťmi trestných činů na pozici poradce pro psychosociální podporu v organizaci Bílý kruh bezpečí.
Do Společnosti Podané ruce nastoupila jako pracovnice projektu Komplexní adiktologické podpory závislých osob s mnohačetnými problémy. V průběhu své praxe absolvovala kurzy krizové intervence, motivačních rozhovorů, komunikace s lidmi s duševním onemocněním, mediace apod. Pracovní zkušenosti získávala též v zahraničí. Nejvíce ji ovlivnila práce na misi organizace Člověk v tísni v africké Namibii, studium na Santa Monica College v Kalifornii a v neposlední řadě rozvojová stáž v Kolumbii, kde vedla sociální projekt a vyučovala metody výzkumu v sociální práci na Gimnasio Cartagena de Indias.

Mgr. Martina Havlíčková

Ve Společnosti Podané ruce pracuje od roku 2010, kdy působila na pozici psychologa v terapeutické komunitě v Podcestném mlýně. V lednu 2024 nastoupila, po mateřské dovolené, do projektu Komplexní adiktologické podpory závislých osob s mnohačetnými problémy., kde mimo jiné nabízí podporu zotavení formou individuálního poradenství/terapie. Vystudovala FF MU, obor psychologie. Absolvovala psychoterapeutický výcvik „Cestou systemických terapií“ v Narratio Institutu, Praha a nyní je frekventantkou Gestalt psychoterapeutického výcviku v institutu Dialog, Brno. Kromě zmíněného absolvovala řadu akreditovaných kurzů zaměřených na problematiku závislostí a pracovní stáže v terapeutických komunitách v Itálii a Velké Británii.  

 

Projekt je financován dotační podporou:

  • Úřadu vlády ČR a Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky
  • Ministerstva práce a sociálních věcí ČR
  • Jihomoravského kraje
  • Statutárního města Brna